Festiwal Frankofonii

Marzec tradycyjnie jest miesiącem zarezerwowanym dla języka francuskiego.

Z tej okazji, klasy uczące się języka francuskiego w naszej szkole, miały możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.

Klasa 6 zaangażowała się w projekt kulinarny „Mousse au chocolat”. Polegał on na skorzystaniu z francuskiego przepisu na mus czekoladowy i przygotowaniu go w domu dla swojej rodziny. Mamy dowód na to, że to zadanie należało do bardzo przyjemnych. Zuzanna nagrała dla nas tutorial:

Uczniowie klasy 7 przygotowali prezentacje i quizy oraz ćwiczenia online na dwie lekcje tematyczne: o nauce w gimnazjum we Francji oraz o symbolach francuskich.

Uczniowie klas 7 i 8 mieli sposobność wziąć udział w konkursie recytatorskim prozy i poezji polskiej w językach obcych „Odpowiednie dać obce słowo”. W etapie szkolnym wytypowani zostali: Maciej z klasy 8 i Selin z klasy 7, którzy deklamowali w języku francuskim przetłumaczone z polskiego wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera „W lesie” i Juliana Przybosia „Wieczór”. Reprezentowali nas w marcu w etapie rejonowym konkursu, który był dość niecodzienny, ponieważ odbył się online.

Klasa 8 uczestniczyła w oryginalnym spektaklu online, zaproponowanym przez Instytut Francuski: zespół Compagnie Troll, składający się z aktora i rysownika, przedstawił na żywo francuskie opowieści i legendy, opowiadane i jednocześnie rysowane.

Wreszcie klasy 6-8 szykują właśnie prace na konkurs plastyczno-literacki zaproponowany przez Instytut Francuski i wiele organizacji partnerskich pt. „Dis-moi dix mots”, czyli „Powiedz mi 10 słów”. Słowem wybranym spośród 10 zaproponowanych, które mają związek z powietrzem, do przedstawienie w postaci graficznej i tekstowej, w formie wiersza, komiksu, kolażu czy rysunku, zostało FRAGRANCE. Subtelne słowo francuskie określające zapach i zmysły związane ze smakiem. W kwietniu pochwalimy się naszymi pracami na blogu i wybierzemy najlepsze do kolejnego etapu.

Kolejna propozycja dla całych rodzin w ramach festiwalu Frankofonii to koncert online piosenkarza i gitarzysty Antoine Villoutreix, który przedstawił utwory ze swoich trzech albumów „Les vieux souliers”, „Paris Berlin” i „Promenade”.

Transmisja na kanałach Facebook i YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce
28 marca 2021
Godz. 19.00

https://www.institutfrancais.pl/pl/wydarzenia/antoine-villoutreix-koncert-online

Vive la France et la langue française!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.