Marzec tradycyjnie jest miesiącem Frankofonii, czyli świętem wszystkich krajów, w których językiem obowiązującym jest język francuski oraz pozostałych, w których się go naucza.

Image result for marzec miesiącem frankofonii 2019

Program Festiwalu jest bardzo bogaty i obejmuje w Polsce największe miasta. Jedną z większych atrakcji ostatnich miesięcy był w Warszawie koncert znanej francuskiej piosenkarki ZAZ, który odbył się na Torwarze jeszcze w lutym.Piosenkarka o wspaniałym jazzowym głosie, która nagrała płyty takie jak „Zaz”, „Recto Verso” i „Paris”, przygotowała niezwykłe show z piękną scenografią i klimatycznym supportem zespołu Gipsy Traffic.

Kolejnym wydarzeniem, w którym udało się 13 marca uczestniczyć kilku uczniom z naszej szkoły był koncert belgijskiego trio Green Moon.

https://www.fragan.be/green-moon

Grupa muzyków z Walonii-Brukseli grających na gitarze, kontrabasie, skrzypcach i mandolinie zabrała słuchaczy do świata rytmów i brzmień, w których spotykają się folk, rock, funk, jazz i wiele innych.

Zespół został zaproszony do Warszawy przez Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela.

Instytucja ta przekazała nam darmowe wejściówki na koncert oraz ufundowała upominki na szkolny Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej (eliminacje szkolne konkursu warszawskiego PROF-EUROPE), który miał miejsce 20 marca w naszej szkole.

Konkurs poprzedziła wizyta gościa specjalnego, prosto z Francji, taty Aleksandra z klasy IV, który przygotował dla nas prezentację i opowiedział o regionach Francji, ciekawych zabytkach, potrawach i tradycjach.

Dowiedzieliśmy się, gdzie znajduje się fabryka samochodów Peugeot, co kryje się w cieście przygotowywanym na święto Trzech Króli, jakie zwyczaje są związane z Wielkanocą, jak wyglądała flaga Francji przed Rewolucją francuską oraz skąd pochodzą ślimaki, które jada się we Francji.

 

W Konkursie Poezji i Piosenki Francuskiej wzięło udział 12 uczniów z klas 4-8.

Zaprezentowali oni piosenki – znane radiowe przeboje tj. Indila „Dernière danse” i wiersze takich autorów jak Jacques Prévert, Robert Desnos, Jean Quenaud i Jean de La Fontaine.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie świetnie przygotowani.

Po naradzie jury wybrało zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę 8 czerwca na Festiwalu Teatru, Poezji i Piosenki Francuskiej Prof-Europe.

Publiczność również wybrała swojego faworyta.

Smacznym akcentem tego dnia był poczęstunek, francuskie ciasto owocowe clafoutis, który przygotowały nam panie pracujące w kuchni przedszkola Miasto Dzieci.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania i wsparcia naszej imprezy szkolnej bardzo dziękujemy.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy udanego występu i zapraszamy na konkurs za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.