Cork-dzień trzeci

Napisane przez Ewa Pizon

11 sierpnia 2016

Dziś odwiedziłam miejsce, w którym zatrzymał się czas…

 Już od samego wejścia, mam wrażenie, że wchodzę do świata Harrego Pottera…

IMG_3686

 Na Uniwersytecie  w Cork, w stylu gotyckim, cały czas odbywają się zajęcia.

Wybudowano , również nowe budynki, jednak  stara część, robi wrażenie.

Rebeka, z którą mam zajęcia, mówiła mi, że studiowała na tym uniwersytecie.

Jest to miejsce, w którym profesorowie są bardzo surowi i konserwatywni. Krążą legendy o trawie przed uniwersytetem. Podobno, nie wolno chodzić po trawie. Można poruszać się jedynie po obwodzie dużego kwadratu na dziedzińcu.IMG_3695

IMG_3704

 

 

 

 

IMG_3716

Student, który wejdzie na trawnik, lub będzie szedł wzdłuż lub w poprzek trawnika,

naraża się na niezdanie egzaminu:-)!!!.

IMG_3711

 

  Wewnątrz uniwersytetu znajduje się , między innymi, muzeum kamieni, na których jest  pismo ogamiczne .

IMG_3724IMG_3725IMG_3723

Według profesora Rhysa, słowo ogham znaczy „umiejętne użycie wyrazów”.Pismem ogamicznym posługiwała się wyłącznie ludność celtycka Wysp Brytyjskich. Ogamami pisano wiadomości i listy zazwyczaj na drewnianych kijach, kamieniach , tarczach. Alfabet ogamiczny był bardzo prosty. Składał się z 20 liter przedstawianych za pomocą kresek pionowych lub ukośnych. Liczba tych kresek wahała się od jednej do pięciu. Kreślono je bądź wycinano w rozmaity sposób. Jedne kreski umieszczano na liniach poziomych bądź też nad lub pod nimi, pozostałe na liniach pionowych, bądź na prawo lub na lewo od nich.Na kamieniach i innych twardych przedmiotach czworograniastych funkcję owych linii poziomych lub pionowych spełniały niekiedy kanty lub krawędzie przedmiotu, na którym wycinano litery.

IMG_3726

 

Po dniu pełnym nauki, rozmów z ciekawymi ludźmi i zwiedzania interesujących miejsc, czas na Irish coffee, w jednaj z licznych Irlandzkich cafeterii:-).

IMG_3732

Pozostałe artykuły

Święto Katalonii, książek i miłości.

Święto Katalonii, książek i miłości.

El día de San Jorge 23 kwietnia jest Dniem Katalonii i jej patrona świętego Jerzego - San Jorge nazywanym w języku katalońskim Sant Jordi. W naszej szkole była to okazja do poznania kultury hiszpańskiej i jej różnorodności. Język kataloński to język regionu Katalonia...

czytaj dalej
Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Nasz szkolny etap konkursu "Dis-moi dix mots" został zakończony. Spośród podanych do wyboru 10 słów francuskich, związanych z powietrzem, wylosowaliśmy słowo FRAGRANCE - zapach, woń, perfumy. Oto prace naszych uczniów i uczennic, które przedstawiają w sposób graficzny...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe