First day in w Cork

Napisane przez Justyna Gorska

8 sierpnia 2016

On the first day in ACET School I had an English test. After that I could start the lesson in right group. In my group there are a lot of French, Spanish and Italian people. During the lesson we talked about our countries, jobs, music, travelling, food. I learnt also some gramatical rules. Today it was Reporterd Speech.

 DSC_0493 

After a lesson I went to St. Fin Barre’s Cathedral. The site of this cathedral dates back to the seventh century. In 1864 cathedral was demolished. The new cathedral was consecrated in 1870. The Cathedral was designed by William Burges, a follower of Gothic architecture. He designed every part of the building including stained glass windows and 1,260 pieces of scalpture.

DSC_0508

Pozostałe artykuły

Święto Katalonii, książek i miłości.

Święto Katalonii, książek i miłości.

El día de San Jorge 23 kwietnia jest Dniem Katalonii i jej patrona świętego Jerzego - San Jorge nazywanym w języku katalońskim Sant Jordi. W naszej szkole była to okazja do poznania kultury hiszpańskiej i jej różnorodności. Język kataloński to język regionu Katalonia...

czytaj dalej
Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Nasz szkolny etap konkursu "Dis-moi dix mots" został zakończony. Spośród podanych do wyboru 10 słów francuskich, związanych z powietrzem, wylosowaliśmy słowo FRAGRANCE - zapach, woń, perfumy. Oto prace naszych uczniów i uczennic, które przedstawiają w sposób graficzny...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe