Projekt Erasmus+ w Szkole Przyszłości – podsumowanie działań w I semestrze 2016/2017

Napisane przez Joanna Chwalisz

4 lutego 2017

Projekt unijny „Szkoła Przyszłości – szkołą nowoczesnego Europejczyka” w ramach programu Erasmus+ rozpoczął się w naszej szkole w czerwcu zeszłego roku.  Wyjazdy na kursy zagraniczne do Hiszpanii, Francji, Anglii i Irlandii sześciu naszych nauczycieli były dopiero początkiem projektu. Miały one na celu podniesienie kwalifikacji kadry oraz przekazanie zdobytej wiedzy i umiejętności społeczności szkolnej i poszerzenie europejskiego wymiaru szkoły.

flaga_unii_europejskiej

Postawiliśmy na wielojęzyczność i otwartość na wielokulturowość.

Świadczą o tym liczne działania i projekty, które podjęli nie tylko nauczyciele korzystający z mobilności, ale również inni pracownicy szkoły:

– uruchomienie kół zainteresowań z językiem hiszpańskim dla klas I-III ¿Qué pasa? i klas IV-VI Vuelta a España

– uruchomienie nowych zajęć dodatkowych w języku angielskim dla klas I-VI

  • Play Time – zabawy z językiem angielskim dla uczniów klas 1-3;
  • NeverEnding Story – spotkania z literaturą anglojęzyczną uczniów klas 1-3
  • ART– zajęcia o sztuce w języku angielskim dla uczniów klas 4-6
  • Globtrotters – podróże anglojęzyczne dla uczniów klas 4-6

–  wprowadzenie elementów języka angielskiego do zajęć nauczania zintegrowanego

–  realizacja zajęć Scratch w klasie I (menu programu w języku angielskim oraz wykorzystanie narzędzia: Motion, Looks, Events, Sounds, backdrops)

– przeprowadzenie w klasie II projektu hiszpańskojęzycznego eTwinning ¿A qué jugamos? ze szkołą z Madrytu

– realizacja anglojęzycznego projektu eTwinning w klasie III Let’s say hello! ze szkołą z Budapesztu, której nauczycielka była również uczestniczką wyjazdu językowego

– realizacja projektu interdyscyplinarnego w klasie V Bajki la Fontaine (na lekcjach języka polskiego, francuskiego i plastyki oraz godzinie wychowawczej)

– kontynuacja francuskojęzycznego projektu eTwinning z Rumunią w klasie VI Moi et mon école.

– wprowadzenie Paszportu językowego na lekcjach języka francuskiego w klasie VI

– przedstawienie uczniom trzech ofert wyjazdów językowych: zimowe kursy języka hiszpańskiego w Malaca Instituto w Maladze w Hiszpanii, letni obóz francuskojęzyczny w miejscowości Berca w Rumunii oraz propozycja krajowa Zielonej szkoły w języku angielskim z firmą Angloville

– zorganizowanie w szkole warsztatów językowych i z wielokulturowości w ramach Europejskiego Dnia Języków

Działania nasze będą kontynuowane w II semestrze w celu uwrażliwiania uczniów i całej społeczności szkolnej na różnorodność społeczną, językową i kulturową, pogłębiania umiejętności posługiwania się językami obcymi w obszarze wypowiedzi ustnych, użycia języka obcego w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych, przełamania bariery komunikowania się w języku obcym oraz doskonalenia form pracy w zespole.

 

 

OFICJALNY FACEBOOK

Klasa IIIA w ramach kształtowania komunikacji bez przemocy brała udział w zajęciach z psychologiem będące wstępem do rozmowy o potrzebach 🗣Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie poprzez odpowiedź na pytanie: Jak z drucika kreatywnego, talerzyka papierowego i kawałka sznurka zbudować pająka.Następnie analizowaliśmy potrzeby pająka. Kolejna lekcja będzie poświęcona analizie własnych potrzeb jako motywacji naszego działania. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Uczniowie klasy 1 nawiązali znajomość ze swoimi rówieśnikami z Nairobi. Emocji nie brakowało 🙂 Nasi pierwszoroczniacy przywitali się i zaprosili do wspólnej zabawy. Klasa na tą okazję przygotowała autorskie jesienne zabawy. Natomiast dzieci z Kenii zaśpiewały dla nas piosenki 🎤🎼A wszystko to działo się w ramach projektu Face to Face with the World. Kolejne spotkania już wkrótce! ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

Obchodzimy 10-lecie istnienia Europejskiej Szkoły Przyszłości!   Za nami wiele niezwykłych wspomnień i dużo ważnych osiągnięć. Jesteśmy dumni z rozwoju naszej szkolnej społeczności. Jak na każdych urodzinach, tak i u nas nie mogło zabraknąć tortu, świeczek, życzeń...

czytaj dalej
Zielony tydzień w klasie 7 i 8 :)

Zielony tydzień w klasie 7 i 8 🙂

W ramach zielonego tygodnia uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach tematycznych w Manufakturze Czekolady. W trakcie spotkania zaprojektowaliśmy własne tabliczki, poznaliśmy wszystkie czynności w procesie produkcji czekolady od samego ziarna,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe