Festiwal Frankofonii

Napisane przez Joanna Chwalisz

29 marca 2021

Festiwal Frankofonii

Marzec tradycyjnie jest miesiącem zarezerwowanym dla języka francuskiego.

Z tej okazji, klasy uczące się języka francuskiego w naszej szkole, miały możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.

Klasa 6 zaangażowała się w projekt kulinarny „Mousse au chocolat”. Polegał on na skorzystaniu z francuskiego przepisu na mus czekoladowy i przygotowaniu go w domu dla swojej rodziny. Mamy dowód na to, że to zadanie należało do bardzo przyjemnych. Zuzanna nagrała dla nas tutorial

Uczniowie klasy 7 przygotowali prezentacje i quizy oraz ćwiczenia online na dwie lekcje tematyczne: o nauce w gimnazjum we Francji oraz o symbolach francuskich. Uczniowie klas 7 i 8 mieli sposobność wziąć udział w konkursie recytatorskim prozy i poezji polskiej w językach obcych „Odpowiednie dać obce słowo”. W etapie szkolnym wytypowani zostali: Maciej z klasy 8 i Selin z klasy 7, którzy deklamowali w języku francuskim przetłumaczone z polskiego wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera „W lesie” i Juliana Przybosia „Wieczór”. Reprezentowali nas w marcu w etapie rejonowym konkursu, który był dość niecodzienny, ponieważ odbył się online. Klasa 8 uczestniczyła w oryginalnym spektaklu online, zaproponowanym przez Instytut Francuski: zespół Compagnie Troll, składający się z aktora i rysownika, przedstawił na żywo francuskie opowieści i legendy, opowiadane i jednocześnie rysowane. Wreszcie klasy 6-8 szykują właśnie prace na konkurs plastyczno-literacki zaproponowany przez Instytut Francuski i wiele organizacji partnerskich pt. „Dis-moi dix mots”, czyli „Powiedz mi 10 słów”. Słowem wybranym spośród 10 zaproponowanych, które mają związek z powietrzem, do przedstawienie w postaci graficznej i tekstowej, w formie wiersza, komiksu, kolażu czy rysunku, zostało FRAGRANCE. Subtelne słowo francuskie określające zapach i zmysły związane ze smakiem. W kwietniu pochwalimy się naszymi pracami na blogu i wybierzemy najlepsze do kolejnego etapu. Kolejna propozycja dla całych rodzin w ramach festiwalu Frankofonii to koncert online piosenkarza i gitarzysty Antoine Villoutreix, który przedstawił utwory ze swoich trzech albumów „Les vieux souliers”, „Paris Berlin” i „Promenade”. Transmisja na kanałach Facebook i YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce 28 marca 2021 Godz. 19.00 https://www.institutfrancais.pl/pl/wydarzenia/antoine-villoutreix-koncert-online Vive la France et la langue française!      

OFICJALNY FACEBOOK

Nauka nie musi być nudna! W ramach rozszerzonego programu informatyki uczniowie mają możliwość zaprogramować robota Photon 🎮 Wyścigi robotów, gra w kręgle z Photonem czy też tworzenie warunków z wykorzystaniem czujników odległości, dotyku i światła to jedne z aktywności podczas zajęć robotyki ⚙️Zestawy zostały zakupione w ramach dotacji Laboratoria Przyszłości. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW 🫶 Każdego dnia klasy od 1 do 8 miały inne zadania do wykonania. Było przy tym dużo wspaniałości i życzliwości 🎉🎁 To był DOBRY TYDZIEŃ! ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Klasa ósma jest już dawno po egzaminach. Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek - klasowy wyjazd do Wrocławia. 🙂 Na każdy z sześciu dni przygotowaliśmy inne atrakcje. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta i poszukiwań krasnali. Śmiechu było co niemiara. :D...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Dzień czwarty naszej zielonej szkoły był pełen wspaniałej zabawy! Po śniadaniu wybraliśmy się na Omegi i kajaki. Graliśmy też w padla i siatkówkę - nie zabrakło plażowania, budowania zamków z piasku i skoków na eurobungee. Cześć z nas wybrała się na jazdę konną...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Trzeci dzień zielonej szkoły przyniósł masę atrakcji! Rozpoczęliśmy od porannego rozruchu. Następnie rozeszliśmy się na zajęcia. Dzisiaj były to: kajaki, Omegi, siatkówka, eurobungee i padel. Później pogoda pokrzyżowała nam plany, więc resztę dnia spędziliśmy w ośrodku,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe