Festiwal Frankofonii

Napisane przez Joanna Chwalisz

29 marca 2021

Festiwal Frankofonii

Marzec tradycyjnie jest miesiącem zarezerwowanym dla języka francuskiego.

Z tej okazji, klasy uczące się języka francuskiego w naszej szkole, miały możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.

Klasa 6 zaangażowała się w projekt kulinarny „Mousse au chocolat”. Polegał on na skorzystaniu z francuskiego przepisu na mus czekoladowy i przygotowaniu go w domu dla swojej rodziny. Mamy dowód na to, że to zadanie należało do bardzo przyjemnych. Zuzanna nagrała dla nas tutorial

Uczniowie klasy 7 przygotowali prezentacje i quizy oraz ćwiczenia online na dwie lekcje tematyczne: o nauce w gimnazjum we Francji oraz o symbolach francuskich. Uczniowie klas 7 i 8 mieli sposobność wziąć udział w konkursie recytatorskim prozy i poezji polskiej w językach obcych „Odpowiednie dać obce słowo”. W etapie szkolnym wytypowani zostali: Maciej z klasy 8 i Selin z klasy 7, którzy deklamowali w języku francuskim przetłumaczone z polskiego wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera „W lesie” i Juliana Przybosia „Wieczór”. Reprezentowali nas w marcu w etapie rejonowym konkursu, który był dość niecodzienny, ponieważ odbył się online. Klasa 8 uczestniczyła w oryginalnym spektaklu online, zaproponowanym przez Instytut Francuski: zespół Compagnie Troll, składający się z aktora i rysownika, przedstawił na żywo francuskie opowieści i legendy, opowiadane i jednocześnie rysowane. Wreszcie klasy 6-8 szykują właśnie prace na konkurs plastyczno-literacki zaproponowany przez Instytut Francuski i wiele organizacji partnerskich pt. „Dis-moi dix mots”, czyli „Powiedz mi 10 słów”. Słowem wybranym spośród 10 zaproponowanych, które mają związek z powietrzem, do przedstawienie w postaci graficznej i tekstowej, w formie wiersza, komiksu, kolażu czy rysunku, zostało FRAGRANCE. Subtelne słowo francuskie określające zapach i zmysły związane ze smakiem. W kwietniu pochwalimy się naszymi pracami na blogu i wybierzemy najlepsze do kolejnego etapu. Kolejna propozycja dla całych rodzin w ramach festiwalu Frankofonii to koncert online piosenkarza i gitarzysty Antoine Villoutreix, który przedstawił utwory ze swoich trzech albumów „Les vieux souliers”, „Paris Berlin” i „Promenade”. Transmisja na kanałach Facebook i YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce 28 marca 2021 Godz. 19.00 https://www.institutfrancais.pl/pl/wydarzenia/antoine-villoutreix-koncert-online Vive la France et la langue française!      

OFICJALNY FACEBOOK

Klasa IIIA w ramach kształtowania komunikacji bez przemocy brała udział w zajęciach z psychologiem będące wstępem do rozmowy o potrzebach 🗣Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie poprzez odpowiedź na pytanie: Jak z drucika kreatywnego, talerzyka papierowego i kawałka sznurka zbudować pająka.Następnie analizowaliśmy potrzeby pająka. Kolejna lekcja będzie poświęcona analizie własnych potrzeb jako motywacji naszego działania. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Uczniowie klasy 1 nawiązali znajomość ze swoimi rówieśnikami z Nairobi. Emocji nie brakowało 🙂 Nasi pierwszoroczniacy przywitali się i zaprosili do wspólnej zabawy. Klasa na tą okazję przygotowała autorskie jesienne zabawy. Natomiast dzieci z Kenii zaśpiewały dla nas piosenki 🎤🎼A wszystko to działo się w ramach projektu Face to Face with the World. Kolejne spotkania już wkrótce! ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

Obchodzimy 10-lecie istnienia Europejskiej Szkoły Przyszłości!   Za nami wiele niezwykłych wspomnień i dużo ważnych osiągnięć. Jesteśmy dumni z rozwoju naszej szkolnej społeczności. Jak na każdych urodzinach, tak i u nas nie mogło zabraknąć tortu, świeczek, życzeń...

czytaj dalej
Zielony tydzień w klasie 7 i 8 :)

Zielony tydzień w klasie 7 i 8 🙂

W ramach zielonego tygodnia uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach tematycznych w Manufakturze Czekolady. W trakcie spotkania zaprojektowaliśmy własne tabliczki, poznaliśmy wszystkie czynności w procesie produkcji czekolady od samego ziarna,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe