Festiwal Frankofonii

Napisane przez Joanna Chwalisz

29 marca 2021

Festiwal Frankofonii

Marzec tradycyjnie jest miesiącem zarezerwowanym dla języka francuskiego.

Z tej okazji, klasy uczące się języka francuskiego w naszej szkole, miały możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.

Klasa 6 zaangażowała się w projekt kulinarny „Mousse au chocolat”. Polegał on na skorzystaniu z francuskiego przepisu na mus czekoladowy i przygotowaniu go w domu dla swojej rodziny. Mamy dowód na to, że to zadanie należało do bardzo przyjemnych. Zuzanna nagrała dla nas tutorial

Uczniowie klasy 7 przygotowali prezentacje i quizy oraz ćwiczenia online na dwie lekcje tematyczne: o nauce w gimnazjum we Francji oraz o symbolach francuskich. Uczniowie klas 7 i 8 mieli sposobność wziąć udział w konkursie recytatorskim prozy i poezji polskiej w językach obcych „Odpowiednie dać obce słowo”. W etapie szkolnym wytypowani zostali: Maciej z klasy 8 i Selin z klasy 7, którzy deklamowali w języku francuskim przetłumaczone z polskiego wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera „W lesie” i Juliana Przybosia „Wieczór”. Reprezentowali nas w marcu w etapie rejonowym konkursu, który był dość niecodzienny, ponieważ odbył się online. Klasa 8 uczestniczyła w oryginalnym spektaklu online, zaproponowanym przez Instytut Francuski: zespół Compagnie Troll, składający się z aktora i rysownika, przedstawił na żywo francuskie opowieści i legendy, opowiadane i jednocześnie rysowane. Wreszcie klasy 6-8 szykują właśnie prace na konkurs plastyczno-literacki zaproponowany przez Instytut Francuski i wiele organizacji partnerskich pt. „Dis-moi dix mots”, czyli „Powiedz mi 10 słów”. Słowem wybranym spośród 10 zaproponowanych, które mają związek z powietrzem, do przedstawienie w postaci graficznej i tekstowej, w formie wiersza, komiksu, kolażu czy rysunku, zostało FRAGRANCE. Subtelne słowo francuskie określające zapach i zmysły związane ze smakiem. W kwietniu pochwalimy się naszymi pracami na blogu i wybierzemy najlepsze do kolejnego etapu. Kolejna propozycja dla całych rodzin w ramach festiwalu Frankofonii to koncert online piosenkarza i gitarzysty Antoine Villoutreix, który przedstawił utwory ze swoich trzech albumów „Les vieux souliers”, „Paris Berlin” i „Promenade”. Transmisja na kanałach Facebook i YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce 28 marca 2021 Godz. 19.00 https://www.institutfrancais.pl/pl/wydarzenia/antoine-villoutreix-koncert-online Vive la France et la langue française!      

OFICJALNY FACEBOOK

Pozostałe artykuły

Podsumowanie wyjazdu na zieloną szkołę – Galeria

Podsumowanie wyjazdu na zieloną szkołę – Galeria

Drugi tydzień czerwca upłynął uczniom Europejskiej Szkoły Przyszłości zgodnie z najprzyjemniejszym, zakładanym już od ubiegłego roku scenariuszem Zielonej Szkoły. Ponad stuosobowa grupa uczniów i nauczycieli spędziła kilka słonecznych dni nad malowniczym jeziorem...

czytaj dalej
Święto Katalonii, książek i miłości.

Święto Katalonii, książek i miłości.

El día de San Jorge 23 kwietnia jest Dniem Katalonii i jej patrona świętego Jerzego - San Jorge nazywanym w języku katalońskim Sant Jordi. W naszej szkole była to okazja do poznania kultury hiszpańskiej i jej różnorodności. Język kataloński to język regionu Katalonia...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe