Saint Patrick’s Day

Napisane przez Joanna Chwalisz

1 kwietnia 2017

                                                       Saint Patrick’s Day

DSC_0354[1]

 17 marca w naszej szkole odbyło się przedstawienie w języku angielskim, przybliżające historię życia  Świętego Patryka. Przedstawienie przygotowała klasa 2 pod opieką naszej anglistki – pani Magdy.
Spotkanie zakończyło się Quizem  i słodką niespodzianką.

Saint Patrick

Biography

Saint Patrick was born in Britain in the end of fourth century. Until the age of 16 years old, he was a pagan. Then he was abducted and sold as a slave by Irish marauders. In captivity he turned to the God. Then he escaped and went to the Seminary. He got holy orders. When he was sleeping he heard a voice telling him to go to the Ireland and convert people into the Christianity. He started his mission in 431. Lots of people wanted to arrest him but he always escaped. After 30 years of mission he died on the 17th of March.

 

Patryk

Symbols

Shamrock is a symbol of Saint Patrick, because he used them to show the Holy Trinity. People couldn’t understand that, so he explained it based on shamrock. Second symbol is leprechaun. This is little fairy. Leprechaun makes shoes. They wear specific green big hats. There are lots of legends about Saint Patrick. He is a patron of Ireland, hairdressers and blacksmiths.

st-patricks-day-shamrocks-11

 

Celebrating in Ireland

Irish people don’t go to school and work on the 17th of March. They wear green clothes that day, if they not, somebody can pinch them. Green is a symbol of the Shamrock. They have lots of festivals and parades. Traditional drink of Ireland is whisky, they call it Patrick’s pot.

Celebrating on the world

On the 17th of March people all over the world mention Saint Patrick. For example there are lots of demonstrations of traditional Ireland dance and music. People paint also popular buildings in green. (Empire State building, London Eye or Leaning Tower of Pisa)

Julia Cholewa

Swiety Patryk

 Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: http://www.almanac.com/content/when-st-patricks-day

Pozostałe artykuły

Święto Katalonii, książek i miłości.

Święto Katalonii, książek i miłości.

El día de San Jorge 23 kwietnia jest Dniem Katalonii i jej patrona świętego Jerzego - San Jorge nazywanym w języku katalońskim Sant Jordi. W naszej szkole była to okazja do poznania kultury hiszpańskiej i jej różnorodności. Język kataloński to język regionu Katalonia...

czytaj dalej
Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Francuski konkurs „Dis-moi dix mots”

Nasz szkolny etap konkursu "Dis-moi dix mots" został zakończony. Spośród podanych do wyboru 10 słów francuskich, związanych z powietrzem, wylosowaliśmy słowo FRAGRANCE - zapach, woń, perfumy. Oto prace naszych uczniów i uczennic, które przedstawiają w sposób graficzny...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe