Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich

Napisane przez Joanna Chwalisz

11 czerwca 2017

                                       ZIELONA SZKOŁA W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Dzień 1.

W poniedziałek rano 29 maja wyruszyliśmy w Góry Świętokrzyskie na Zieloną Szkołę.
Po kilku godzinach dotarliśmy do Bałtowa i zwiedzaliśmy Park Jurajski.

 IMG_8226IMG_8224

W Jura Parku widzieliśmy modele dinozaurów wykonane w skali 1:1 i zgodnie z najnowszą wiedzą paleontologiczną. Zwiedzaliśmy też muzeum jurajskie poświęcone morzu w czasach dinozaurów. Były tam skamieniałości liliowców, jeżowców, głowonogów i wielu innych zwierząt oraz zęby, tropy i kręgi dinozaurów.

IMG_8228IMG_8227IMG_8229
Była też sala z bajecznie kolorowymi minerałami. Na koniec odwiedziliśmy prehistoryczne oceanarium, w którym widoki przeniosły nas do podwodnego świata dawno żyjących gadów: megalodona, mozozaura, plezjozaura. Można oglądać je w naturalnej wielkości. Wrażenie było tym większe, że oglądaliśmy to wszystko w okularach 3D.
Następnie pojechaliśmy do ośrodka Polanika w Chrustach. Tam zjedliśmy obiad i potem rozpakowaliśmy się i wyruszyliśmy na podchody. Podzieleni na grupy wykonywaliśmy zadania. Po podchodach była kolacja i mycie, i poszliśmy spać.
Dzień 2.
Wtorek, godzina 7:00. Wszyscy pościelili łóżka, ubrali się i poszli na śniadanie. Przy moim stoliku siedział Michał, Maks, Dominik, Piotrek, Mateusz i Krzysiek. Zjedliśmy szybko, bo czekała nas wycieczka do jaskini w Rezerwacie przyrody „Kadzielnia”.
IMG_8234IMG_8277IMG_8236
 Już po wejściu do jaskini zobaczyliśmy niesamowite skupiska skamieniałości i nacieki na ścianach. Było tam zupełnie jak w Minecrafcie!
IMG_8253
Jaskinia ma wiele korytarzy, które powstały 360 milionów lat temu na dnie płytkiego morza. Jaskinia jest pięknie oświetlona, można zobaczyć krzemienne narzędzia pracy neandertalczyka.
IMG_8257IMG_8258
Z jaskini wyruszyliśmy do zamku w Chęcinach.
IMG_8295IMG_8300
Zamek ten powstał za czasów króla Władysława Łokietka. Z zamku tego wyruszali rycerze na wojnę z Krzyżakami.
IMG_8305IMG_8312IMG_8338
Tu przechowywano liczne skarby np. skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej dla zabezpieczenia go przed Krzyżakami.
IMG_8324
Byliśmy już zmęczeni. Wróciliśmy na obiad, a po obiedzie były podchody. Podchody trwały dość długo.
IMG_8373
                                                                          Wykonywaliśmy różne zadania.
IMG_8346IMG_8345
IMG_8377
Moja drużyna niestety przegrała, a nagrodą była możliwość wyboru filmów na wieczór filmowy w czwartek. Potem trzeba było się umyć i o 22:00 poszliśmy już spać.
Dzień 3.
Pobudka o godzinie 7:00. Szybkie ubieranie i za chwilę jest śniadanie. Po śniadaniu wyruszamy na Łysicę. Po krótkiej jeździe autokarem znaleźliśmy się na miejscu czyli u stóp Łysicy. Tam pani Kasia opowiadała nam legendy dotyczące Łysicy.
 IMG_8396
Przed drogą nabraliśmy wody ze źródełka św. Franciszka.
IMG_8401IMG_8404
Łysica ma 612 m n.p.m. NALEŻY DO KORONY GÓR POLSKICH.
IMG_8414
IMG_8422
Góra ma dwa wierzchołki. Na wyższym znajduje się krzyż. Legendy mówią, ze u podnóża Łysicy istniała kiedyś pogańska świątynia. Obecnie jest tam klasztor sióstr Bernardynek. Idąc widzieliśmy górska przyrodę, drzewa i wielkie kamienie.
IMG_8449IMG_8434IMG_8433
A potem pojechaliśmy do Kielc. W Kielcach zrobiliśmy zakupy. Wysłaliśmy pocztówki. A po powrocie była obiadokolacja. Potem poszliśmy się myć i pani Magda zaprosiła nas do swojego pokoju. Tam graliśmy w wisielca, a potem poszliśmy spać. Chciałbym Wam jeszcze napisać o moich wrażeniach w Kielcach. To jest bardzo nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców i turystów miasto. Mają piękne ulice, 30 tras turystycznych, Muzeum Narodowe, Muzeum Zabawek i Muzeum Stefana Żeromskiego.
IMG_8451IMG_8455
Dzień 4.
Pobudka o 7:00. Wszyscy pościeli łóżka, ubrali się i zjedli śniadanie. Pojechaliśmy na wycieczkę. Przywitała nas pani Sylwia i poprowadziła nas do dębu Bartek. To jest jeden z najstarszych dębów w Polsce. Ma on ok. 1300 lat. Zgodnie z obliczeniami, drzewo ma 28,5 metra wysokości. Obwód przyziemny: 13,5 metra. Wg jednej z legend, w Bartku ukryte są skarby, które złożyli tam Jan III Sobieski i Marysieńka. Pojechaliśmy na obiad i potem były lody. Mogliśmy zjeść dwa lody, a potem poszliśmy odgrywać scenki dotyczące Gór Świętokrzyskich.
IMG_8357
Kolejny punkt to: wieczór filmowy. Oglądaliśmy „Piratów z Karaibów: Na krańcu świata”. Umyliśmy się. A potem zielona noc. Chłopcy grali na korytarzu w jakąś grę sprawnościową, a następnie przyszywaliśmy naszywki do bluzek. Te naszywki otrzymaliśmy od pani Kamili. Był tam napis: „wzorowy uczeń”.
Dzień 5.
Pobudka o 7:00. Wszyscy pościelili łóżka, ubrali się, zjedli śniadanie, spakowali się, zjedli lunch i wyjechaliśmy do Term. W Termach Mszczonowskich temperatura wody to 30 stopni. Tam były dwie zjeżdżalnie, wir i trzy jacuzzi. Właściwości tych wód korzystnie wpływają na układ kostny, obniżają stres i poprawiają samopoczucie
Potem pojechaliśmy do szkoły.
Wyjazd na zieloną szkołę był bardzo udany. Najbardziej podobał mi się pobyt w jaskini, wieczór filmowy i wizyta w termach.
Dziękuję paniom Magdzie, Kamili oraz panu Rafałowi.
Autor wpisu: Nikodem

OFICJALNY FACEBOOK

Klasy IV-VI wybrały się w poniedziałkowe popołudnie na spektakl „Mity Greckie”, który stworzono na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego. Było trochę o zbuntowanym Prometeuszu, niedyskretnym Syzyfie, nici Ariadny, stworzeniu pór roku przez Demeter, puszce Pandory i wiele więcej😀 ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Klasa 4 wzięła udział w projekcie "Lekcja 4C" i odbyła lekcje historii w Ministerstwie Cyfryzacji, której tematem były Początki powstania państwa polskiego. Lekcja odbywała się dzięki wykorzystaniu chmury Google i laptopów, które uczniowie otrzymają w ramach programu Laptop dla ucznia.Więcej o projekcie:laptopdlaucznia.gov.pl/lekcje ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Klasa ósma jest już dawno po egzaminach. Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek - klasowy wyjazd do Wrocławia. 🙂 Na każdy z sześciu dni przygotowaliśmy inne atrakcje. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta i poszukiwań krasnali. Śmiechu było co niemiara. :D...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Dzień czwarty naszej zielonej szkoły był pełen wspaniałej zabawy! Po śniadaniu wybraliśmy się na Omegi i kajaki. Graliśmy też w padla i siatkówkę - nie zabrakło plażowania, budowania zamków z piasku i skoków na eurobungee. Cześć z nas wybrała się na jazdę konną...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Trzeci dzień zielonej szkoły przyniósł masę atrakcji! Rozpoczęliśmy od porannego rozruchu. Następnie rozeszliśmy się na zajęcia. Dzisiaj były to: kajaki, Omegi, siatkówka, eurobungee i padel. Później pogoda pokrzyżowała nam plany, więc resztę dnia spędziliśmy w ośrodku,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe