eSafety in the Future Classroom Lab – szkolenie w Brukseli

Napisane przez Joanna Chwalisz

16 grudnia 2017

eSafety in the Future Classroom Lab – szkolenie w Brukseli

W dniach 9-10 listopada 2017 r. miałam okazję uczestniczyć, w ramach konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, w dwudniowym szkoleniu pt. „eSafety in the Future Classroom Lab” z cyklu „Digital citizenship for the future classroom”. Szkolenie odbyło się w Brukseli w centrum szkoleniowym European Schoolnet.

20171109_094706

20171109_094827

20171109_105415

Pierwszego dnia szkolenia program obejmował:

  • Zwiedzanie i szczegółowe zapoznanie się z Future Classroom Lab, czyli wzorcową nowoczesną salą lekcyjną wyposażoną w nowe technologie tj. tablice interaktywne, komputery osobiste, piloty do przeprowadzania testów on-line, drukarki 3D, tablety graficzne, kamery, mikrofony i inne sprzęty, które sprawiają, że nauka odbywa się na miarę XXI wieku. W specjalnie przygotowanej przestrzeni uczniowie samodzielnie lub w grupach zdobywają wiedzę z pomocą nowoczesnych narzędzi poprzez indywidualne doświadczenie i praktykę lub podczas pracy metodą projektu, nadzorowani i wspomagani jedynie przez nauczyciela. Hasła przewodnie to: kreatywność, wyobraźnia i niezależność.
  • Wystąpienie w grupach uczestników poprzedniego kursu, którzy zaprezentowali nabyte umiejętności z wykorzystaniem poznanych w poprzednich dniach stron i aplikacji.
  • Tematykę bezpieczeństwa w sieci w XXI wieku – panujących trendów, wiążącym się z tą dziedziną ryzykiem, przykładami dobrych praktyk i rozwiązań. Kolejna część to bezpieczeństwo w Internecie związane z nauczaniem i uczeniem się, w szczególności odpowiedzialność i krytyczne myślenie w sieci, prywatność, budowanie pozytywnego wizerunku na portalach społecznościowych oraz poczucie odpowiedzialności i refleksji na temat konsekwencji. Zostaliśmy zapoznani ze stroną Better Internet for Kids oraz Web We Want. Dyskutowaliśmy i pracowaliśmy w grupach na temat cyberprzemocy, anonimowości, prywatności, praw autorskich i danych osobowych oraz stworzyliśmy swoisty przewodnik z propozycjami przerwania „Gry konsekwencji” (Game of consequences), które można zaadoptować w środowisku szkolnym.

the year-long journey (1)

Drugi dzień szkolenia obejmował tematykę:

  • Mowy nienawiści: dyskusja rozpoczęła się od próby konfrontacji pojęć mowa nienawiści a wolność wypowiedzi. Przeanalizowaliśmy to zjawisko na przykładach z Facebooka, youtube, Instagrama i w grupach omawialiśmy przypadki, które znamy z życia naszych szkół, próbując wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania. Przedstawiciele grup omawiali następnie konkretne sytuacje tworząc w ten sposób gotowe scenariusze lekcji.
  • Dokonaliśmy podsumowania dwudniowego szkolenia poprzez ewaluację końcową i pamiątkowe zdjęcia.

the year-long journey (2)

Uważam to szkolenie za bardzo cenne doświadczenie zawodowe.

Strony Internetowe tj. Better Internet for Kids i Web We Want oraz pomysły uczestników kursu na scenariusze lekcji będą dla mnie inspiracją do prowadzenia godzin wychowawczych związanych z tematem bezpieczeństwa w sieci.

Zdobyłam również nowe narzędzie jakim jest Mentimeter do przeprowadzania ewaluacji i prezentacji czy ćwiczeń interaktywnych.

Miałam również okazję nawiązać znajomość z nauczycielami z innych krajów jako potencjalnych partnerów do nowych projektów eTwinning, wymieniać się doświadczeniami zawodowymi i spędzić z nimi czas w urokliwym mieście znanym z komiksów „Tintin”, czekolady i gofrów.the year-long journey (3)

Joanna Chwalisz

OFICJALNY FACEBOOK

Klasy IV-VI wybrały się w poniedziałkowe popołudnie na spektakl „Mity Greckie”, który stworzono na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego. Było trochę o zbuntowanym Prometeuszu, niedyskretnym Syzyfie, nici Ariadny, stworzeniu pór roku przez Demeter, puszce Pandory i wiele więcej😀 ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Klasa 4 wzięła udział w projekcie "Lekcja 4C" i odbyła lekcje historii w Ministerstwie Cyfryzacji, której tematem były Początki powstania państwa polskiego. Lekcja odbywała się dzięki wykorzystaniu chmury Google i laptopów, które uczniowie otrzymają w ramach programu Laptop dla ucznia.Więcej o projekcie:laptopdlaucznia.gov.pl/lekcje ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Klasa ósma jest już dawno po egzaminach. Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek - klasowy wyjazd do Wrocławia. 🙂 Na każdy z sześciu dni przygotowaliśmy inne atrakcje. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta i poszukiwań krasnali. Śmiechu było co niemiara. :D...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Dzień czwarty naszej zielonej szkoły był pełen wspaniałej zabawy! Po śniadaniu wybraliśmy się na Omegi i kajaki. Graliśmy też w padla i siatkówkę - nie zabrakło plażowania, budowania zamków z piasku i skoków na eurobungee. Cześć z nas wybrała się na jazdę konną...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Trzeci dzień zielonej szkoły przyniósł masę atrakcji! Rozpoczęliśmy od porannego rozruchu. Następnie rozeszliśmy się na zajęcia. Dzisiaj były to: kajaki, Omegi, siatkówka, eurobungee i padel. Później pogoda pokrzyżowała nam plany, więc resztę dnia spędziliśmy w ośrodku,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe