Marzec miesiącem Frankofonii

Napisane przez Joanna Chwalisz

22 marca 2019

Marzec tradycyjnie jest miesiącem Frankofonii, czyli świętem wszystkich krajów, w których językiem obowiązującym jest język francuski oraz pozostałych, w których się go naucza.

Image result for marzec miesiącem frankofonii 2019

Program Festiwalu jest bardzo bogaty i obejmuje w Polsce największe miasta. Jedną z większych atrakcji ostatnich miesięcy był w Warszawie koncert znanej francuskiej piosenkarki ZAZ, który odbył się na Torwarze jeszcze w lutym.

Piosenkarka o wspaniałym jazzowym głosie, która nagrała płyty takie jak „Zaz”, „Recto Verso” i „Paris”, przygotowała niezwykłe show z piękną scenografią i klimatycznym supportem zespołu Gipsy Traffic.

Kolejnym wydarzeniem, w którym udało się 13 marca uczestniczyć kilku uczniom z naszej szkoły był koncert belgijskiego trio Green Moon.

https://www.fragan.be/green-moon

Grupa muzyków z Walonii-Brukseli grających na gitarze, kontrabasie, skrzypcach i mandolinie zabrała słuchaczy do świata rytmów i brzmień, w których spotykają się folk, rock, funk, jazz i wiele innych.

Zespół został zaproszony do Warszawy przez Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela.

Instytucja ta przekazała nam darmowe wejściówki na koncert oraz ufundowała upominki na szkolny Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej (eliminacje szkolne konkursu warszawskiego PROF-EUROPE), który miał miejsce 20 marca w naszej szkole.

Konkurs poprzedziła wizyta gościa specjalnego, prosto z Francji, taty Aleksandra z klasy IV, który przygotował dla nas prezentację i opowiedział o regionach Francji, ciekawych zabytkach, potrawach i tradycjach.

Dowiedzieliśmy się, gdzie znajduje się fabryka samochodów Peugeot, co kryje się w cieście przygotowywanym na święto Trzech Króli, jakie zwyczaje są związane z Wielkanocą, jak wyglądała flaga Francji przed Rewolucją francuską oraz skąd pochodzą ślimaki, które jada się we Francji.

 

W Konkursie Poezji i Piosenki Francuskiej wzięło udział 12 uczniów z klas 4-8.

Zaprezentowali oni piosenki – znane radiowe przeboje tj. Indila „Dernière danse” i wiersze takich autorów jak Jacques Prévert, Robert Desnos, Jean Quenaud i Jean de La Fontaine.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie świetnie przygotowani.

Po naradzie jury wybrało zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę 8 czerwca na Festiwalu Teatru, Poezji i Piosenki Francuskiej Prof-Europe.

Publiczność również wybrała swojego faworyta.

Smacznym akcentem tego dnia był poczęstunek, francuskie ciasto owocowe clafoutis, który przygotowały nam panie pracujące w kuchni przedszkola Miasto Dzieci.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania i wsparcia naszej imprezy szkolnej bardzo dziękujemy.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy udanego występu i zapraszamy na konkurs za rok!

OFICJALNY FACEBOOK

Klasa IIIA w ramach kształtowania komunikacji bez przemocy brała udział w zajęciach z psychologiem będące wstępem do rozmowy o potrzebach 🗣Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie poprzez odpowiedź na pytanie: Jak z drucika kreatywnego, talerzyka papierowego i kawałka sznurka zbudować pająka.Następnie analizowaliśmy potrzeby pająka. Kolejna lekcja będzie poświęcona analizie własnych potrzeb jako motywacji naszego działania. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Uczniowie klasy 1 nawiązali znajomość ze swoimi rówieśnikami z Nairobi. Emocji nie brakowało 🙂 Nasi pierwszoroczniacy przywitali się i zaprosili do wspólnej zabawy. Klasa na tą okazję przygotowała autorskie jesienne zabawy. Natomiast dzieci z Kenii zaśpiewały dla nas piosenki 🎤🎼A wszystko to działo się w ramach projektu Face to Face with the World. Kolejne spotkania już wkrótce! ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

Obchodzimy 10-lecie istnienia Europejskiej Szkoły Przyszłości!   Za nami wiele niezwykłych wspomnień i dużo ważnych osiągnięć. Jesteśmy dumni z rozwoju naszej szkolnej społeczności. Jak na każdych urodzinach, tak i u nas nie mogło zabraknąć tortu, świeczek, życzeń...

czytaj dalej
Zielony tydzień w klasie 7 i 8 :)

Zielony tydzień w klasie 7 i 8 🙂

W ramach zielonego tygodnia uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach tematycznych w Manufakturze Czekolady. W trakcie spotkania zaprojektowaliśmy własne tabliczki, poznaliśmy wszystkie czynności w procesie produkcji czekolady od samego ziarna,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe