Francusko-plastyczny konkurs „Kaligram”

Napisane przez Joanna Chwalisz

29 maja 2019

                                        Kaligram

                                                                          Kaligram Soni z klasy VII

Od kilku lat wiosną odbywa się w naszej szkole konkurs „Kaligram”. Organizatorem jest Polsko-Francuska Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „La Fontaine” w Warszawie.

Image result for Kaligram 2019 szkoła la Fontaine

Kaligram to graficzny układ strof i wersów, oddający kształt przedmiotu związanego z ich treścią. Inaczej mówiąc, należy wykonać pracę plastyczną formatu A3 polegająca na wykaligrafowaniu jednej z bajek, której wersy tworzyłyby sylwetkę zwierzęcia, przedmiotu, osoby, rośliny i miałyby związek z tematem utworu.

                                                                         Kaligram Barbary z klasy V

                                                                                  Kaligram Nelli z klasy IV

Celem konkursu jest propagowanie twórczości La Fontaine’a, ponieważ w postaci kaligramu należy przedstawić wybraną przez siebie bajkę tego właśnie autora.

                                                                          Kaligram Aleksandry z klasy V

                                                                                  Kaligram Poli z klasy IV

Jean de La Fontaine to jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu francuskiego, autor blisko 250 bajek.

                                                                                  Kaligram Igora z klasy V

Praca musi być czarno-biała, napisana piórem lub mazakiem w kolorze czarnym. Konkurs ten składa się z 2 etapów: szkolnego i międzyszkolnego. Jeśli praca zajmie miejsce w etapie szkolnym, dostaje się do następnego.

                                                                          Kaligram Gabrieli z klasy VI

                                                                             Kaligram Wojciecha z klasy V

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, ponieważ rozwija nasze zdolności manualne oraz kreatywność.

                                                                             Kaligram Marii z klasy VII

W interesujący sposób pomaga w nauce języka francuskiego a za zajęcie miejsc w etapie międzyszkolnym można wygrać naprawdę ciekawe nagrody.

                                                                         Kaligram Macieja z klasy VI

autor tekstu: Sonia Naeckel

OFICJALNY FACEBOOK

Klasa IIIA w ramach kształtowania komunikacji bez przemocy brała udział w zajęciach z psychologiem będące wstępem do rozmowy o potrzebach 🗣Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie poprzez odpowiedź na pytanie: Jak z drucika kreatywnego, talerzyka papierowego i kawałka sznurka zbudować pająka.Następnie analizowaliśmy potrzeby pająka. Kolejna lekcja będzie poświęcona analizie własnych potrzeb jako motywacji naszego działania. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
Uczniowie klasy 1 nawiązali znajomość ze swoimi rówieśnikami z Nairobi. Emocji nie brakowało 🙂 Nasi pierwszoroczniacy przywitali się i zaprosili do wspólnej zabawy. Klasa na tą okazję przygotowała autorskie jesienne zabawy. Natomiast dzieci z Kenii zaśpiewały dla nas piosenki 🎤🎼A wszystko to działo się w ramach projektu Face to Face with the World. Kolejne spotkania już wkrótce! ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

10 lecie Europejskiej Szkoły Przyszłości

Obchodzimy 10-lecie istnienia Europejskiej Szkoły Przyszłości!   Za nami wiele niezwykłych wspomnień i dużo ważnych osiągnięć. Jesteśmy dumni z rozwoju naszej szkolnej społeczności. Jak na każdych urodzinach, tak i u nas nie mogło zabraknąć tortu, świeczek, życzeń...

czytaj dalej
Zielony tydzień w klasie 7 i 8 :)

Zielony tydzień w klasie 7 i 8 🙂

W ramach zielonego tygodnia uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach tematycznych w Manufakturze Czekolady. W trakcie spotkania zaprojektowaliśmy własne tabliczki, poznaliśmy wszystkie czynności w procesie produkcji czekolady od samego ziarna,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe