Francusko-plastyczny konkurs „Kaligram”

Napisane przez Joanna Chwalisz

29 maja 2019

                                        Kaligram

                                                                          Kaligram Soni z klasy VII

Od kilku lat wiosną odbywa się w naszej szkole konkurs „Kaligram”. Organizatorem jest Polsko-Francuska Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „La Fontaine” w Warszawie.

Image result for Kaligram 2019 szkoła la Fontaine

Kaligram to graficzny układ strof i wersów, oddający kształt przedmiotu związanego z ich treścią. Inaczej mówiąc, należy wykonać pracę plastyczną formatu A3 polegająca na wykaligrafowaniu jednej z bajek, której wersy tworzyłyby sylwetkę zwierzęcia, przedmiotu, osoby, rośliny i miałyby związek z tematem utworu.

                                                                         Kaligram Barbary z klasy V

                                                                                  Kaligram Nelli z klasy IV

Celem konkursu jest propagowanie twórczości La Fontaine’a, ponieważ w postaci kaligramu należy przedstawić wybraną przez siebie bajkę tego właśnie autora.

                                                                          Kaligram Aleksandry z klasy V

                                                                                  Kaligram Poli z klasy IV

Jean de La Fontaine to jeden z czołowych przedstawicieli klasycyzmu francuskiego, autor blisko 250 bajek.

                                                                                  Kaligram Igora z klasy V

Praca musi być czarno-biała, napisana piórem lub mazakiem w kolorze czarnym. Konkurs ten składa się z 2 etapów: szkolnego i międzyszkolnego. Jeśli praca zajmie miejsce w etapie szkolnym, dostaje się do następnego.

                                                                          Kaligram Gabrieli z klasy VI

                                                                             Kaligram Wojciecha z klasy V

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, ponieważ rozwija nasze zdolności manualne oraz kreatywność.

                                                                             Kaligram Marii z klasy VII

W interesujący sposób pomaga w nauce języka francuskiego a za zajęcie miejsc w etapie międzyszkolnym można wygrać naprawdę ciekawe nagrody.

                                                                         Kaligram Macieja z klasy VI

autor tekstu: Sonia Naeckel

OFICJALNY FACEBOOK

Dziś obchodzimy międzynarodową inicjatywę Dzień Bezpiecznego Internetu, do której jak co roku nasza szkoła włącza się z zajęciami edukacyjnym. ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook
👉Mamy fantastyczne wiadomości! 👌👉Już 15 SZKÓŁ z Białołęki zadeklarowało uczestnictwo w ogólnopolskim konkursie matematycznym MathRiders!👉Nasz Konkurs uzyskał patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Białołęka!👉Już wkrótce, będziecie mogli zamówić specjalne arkusze z najtrudniejszymi zadaniami z poprzednich edycji Puchacza!Bardzo się cieszymy z ogromnego zainteresowania naszym konkursem 🥰👉Rodzicu, jeśli chciałbyś, żeby Szkoła Twojego Dziecka również przystąpiła od Konkursu - przekaż tą informacje do wychowawcy, szkolnego koordynatora konkursów lub do sekretariatu.Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego:mathriders.pl/formularz-zgloszeniowy-do-udzialu-w-konkursie-matematycznymKtóre szkoły planują udział w Puchaczu?Szkoła Podstawowa nr 110Szkoła Podstawowa nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza w WarszawieSzkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 w WarszawieInspiracja Niepubliczna Szkoła PodstawowaNiepubliczna Szkoła Podstawowa "Nasza Szkoła"Szkoła Marzeń SP 356Szkoła Podstawowa nr 257 BiałołękaSzkoła Podstawowa nr 314 im.Przyjaciół ZiemiSzkoła Podstawowa Nr 355Europejska Szkoła PrzyszłościSzkoła Podstawowa nr 368 w Warszawie ul. Ostródzka175Szkoła Podstawowa Nr 361 w WarszawieSzkoła Podstawowa nr 366 im. Jana Pawła IISzkoła Podstawowa nr 367Szkoła Podstawowa nr 365Zapraszamy do udziału w Konkursie także:Szkoła Podstawowa 112Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa ZiarnoMentis Polsko-Angielska Szkoła PodstawowaSpołeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STOSzkoła Podstawowa Nr 342Szkoła Podstawowa nr 344Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego w WarszawieSzkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie👉Nie odchodźcie daleko 😉Już wkrótce będziecie mogli zamówić, specjalne arkusze z najtrudniejszymi zadaniami.#KonkursPuchaczPiotr #PrzyjaznaMatematyka #PrzyjemnaMatematyka ... See MoreSee Less
Zobacz na Facebook

Pozostałe artykuły

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Wyjazd do Wrocławia [Galeria]

Klasa ósma jest już dawno po egzaminach. Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek - klasowy wyjazd do Wrocławia. 🙂 Na każdy z sześciu dni przygotowaliśmy inne atrakcje. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta i poszukiwań krasnali. Śmiechu było co niemiara. :D...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 4 [galeria] – maj 2022

Dzień czwarty naszej zielonej szkoły był pełen wspaniałej zabawy! Po śniadaniu wybraliśmy się na Omegi i kajaki. Graliśmy też w padla i siatkówkę - nie zabrakło plażowania, budowania zamków z piasku i skoków na eurobungee. Cześć z nas wybrała się na jazdę konną...

czytaj dalej
Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Zielona szkoła – dzień 3 [galeria] – maj 2022

Trzeci dzień zielonej szkoły przyniósł masę atrakcji! Rozpoczęliśmy od porannego rozruchu. Następnie rozeszliśmy się na zajęcia. Dzisiaj były to: kajaki, Omegi, siatkówka, eurobungee i padel. Później pogoda pokrzyżowała nam plany, więc resztę dnia spędziliśmy w ośrodku,...

czytaj dalej

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu

Poznaj Europejską Szkołę Przyszłości

Prowadzimy nabór do klasy I oraz nabór uzupełniający do niektórych klas.

Śledź nasze media społecznościowe